Aktualności

Aktualności

Wyniki Europejskiego Konkursu Statystycznego

Data: 28 maja 2018 r.

Po miesiącach ostrej rywalizacji w końcu znamy wyniki Europejskiego Konkursu Statystycznego. Od czego wszystko się zaczęło...
W październiku 2017 r. Eurostat i 11 krajowych urzędów statystycznych wspólnie rozpoczęli pierwsze tego rodzaju zawody - Europejski Konkurs Statystyczny. Do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 11 000 uczniów w wieku 14-18 lat. Mieli za zadanie rozwiązywać problemy statystyczne, wyszukiwać dane i zmierzyć się z tworzeniem analiz statystycznych. 180 najlepszych uczestników zostało zakwalifikowanych do ostatniej rundy – części europejskiej w celu zaprezentowania swoich krajów. W ostatnim etapie oceniane były przygotowane przez zespoły dwuminutowe filmy, obrazujące ogromne znaczenie oficjalnych statystyk w życiu codziennym i w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Wszystkie przygotowane filmy są niezwykle kreatywne i stworzone z poczuciem humoru.

W celu wyboru zwycięzców wśród tylu utalentowanych zespołów, niezbędne okazało się skorzystanie z fachowej wiedzy Europejskiego Komitetu Selekcyjnego. Biorąc pod uwagę wysoką jakość, profesjonalizm filmów i nowatorskie podejście młodzieży, nie było to łatwe zadanie. Jednakże po długich i burzliwych naradach jury wybrało dwa filmy, które wyróżniały się umiejętnością opowiedzenia fascynującej, zabawnej i trafnej historii.

Skład jury
 • Alan Smith, Financial Times, ekspert w wizualizacji danych
 • Alexios Mantzarlis, dyrektor International Fact-Checking Network w Poynter Institute
 • Ineke Stoop, Netherlands Institute for Social Research, przewodnicząca European Statistical Advisory Committee
 • Kerstin Hänsel, Kierownik działu strategii komunikacyjnej, marketingu i corporate design at Destatis, Germany
 • Olga Kusnierska, Szef Komunikacji w Schwarzkopf Stiftung
 • Rob O'Donnell, Członek Zarządu Biura Organizacji European School Student Unions (OBESSU)
 • Sonia Livingstone, Profesor Psychologii społecznej w Departamencie Mediów i Komunikacji w London School of Economics
 • Tim Allen, Pełniący obowiązki szefa działu Komunikacji w Eurostacie
Zwycięzcy grupy B: Uczniowie gimnazjum

Drużyna Pakila9D z Finlandii zajęła pierwsze miejsce w grupie wiekowej (14-16 lat). Film Pakila9D obrazuje rozmowę dwóch studentów o bezużyteczności statystyki. Inny uczeń usłyszał ich pogawędkę i postanowił włączyć się do dyskusji. Poprzez dowcipne dialogi i przykłady z życia wzięte wyjaśnił, dlaczego oficjalne statystyki mają znaczenie zarówno dla polityki, społeczeństwa, jak i jednostek. W końcu przekonuje swoich krytycznych rówieśników, a wraz z nimi jury.
Drużyna JML ze Słowenii uzyskuje drugie miejsce, a trzecie miejsce zajmuje drużyna Moc_zbioru z Polski. W obu przypadkach jury uznało, że poziom zainteresowania wywołany tym przekazem wraz z ich informacyjnym charakterem były elementami wyróżniającymi wszystkie 3 filmy.
To samo dotyczy pozostałych dwóch filmów w pierwszej piątce: zespołu CAT5 z Hiszpanii i zespołu Leostat z Włoch.

Zwycięzcy w grupie A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

W starszej grupie wiekowej (16-18 lat) pierwsza nagroda trafiła do drużyny toivasnik również z Finlandii. W swoim filmie uczniowie badają rolę oficjalnych statystyk w polityce i podkreślają ich znaczenie w dostarczaniu obiektywnych faktów dla decydentów. Dzięki sprytnym dowcipom i wciągającym efektom wizualnym komunikują swój przekaz tak skutecznie, że jury zostało wciągnięte bez reszty w fabułę filmu.
Drugie miejsce zajmuje zespół Hypothesis z Cypru, natomiast zespół Leonardo z Włoch obejmuje zasłużone trzecie miejsce. W obu filmach przekład teorii w praktykę zaskoczył jury, które było pod wrażeniem treści i poziomu kreatywności.
Duże wrażenie na jury wywarły również pozostałe dwa filmy z pierwszej piątki przesłane przez zespoły: Matinfy z Polski i ALFEGMS3 ze Słowenii.

Dwie zwycięskie drużyny zostaną zaproszone na konferencję Q2018 w Krakowie 26 czerwca, gdzie otrzymają nagrody od Mariany Kotzevy, dyrektora generalnego Eurostatu.

Inicjatywa ma na celu promowanie świadomości w zakresie wiarygodnych statystyk w epoce fałszywych wiadomości. Czyni to poprzez promowanie umiejętności statystycznych i ciekawości wśród uczniów, zachęcając jednocześnie nauczycieli do korzystania z nowych materiałów edukacyjnych, opartych na oficjalnych statystykach.

Filmy polskich zespołów

Grupa A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnychGrupa B: uczniowie gimnazjum

Aktualności

Wyniki części europejskiej Konkursu

Data: 16 maja 2018 r.

Już za tydzień poznamy zwycięzców europejskiej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 maja 2018 r.
Listę wszystkich drużyn biorących udział w części europejskiej znajdziecie tutaj.
Mocno trzymamy kciuki za zespoły reprezentujące Polskę.
Aktualności

Wręczenie nagród dla zespołu Kapelajhj

Data: 25 kwietnia 2018 r.

Zespół Kapelajhj ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, który zajął II miejsce w grupie uczniów szkół gimnazjalnych nie mógł przyjechać na finał części krajowej Konkursu, który odbył się na początku kwietnia. Za to 24 kwietnia 2018 r. mieliśmy okazję spotkać się z nimi w Warszawie. Uczniowie przyjechali na wycieczkę szkolną.
Spotkanie było krótkie, ale bardzo miłe! Wręczyliśmy nagrody i porozmawialiśmy o Konkursie oraz pracy nad filmem na finał Europejski.

Pozostałym finalistom przypominamy, że termin przesyłania filmów mija 4 maja o godz. 23:59:59!!!
Z niecierpliwością czekamy na rezultaty!
Aktualności

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Data: 12 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z finału części krajowej konkursu, który się odbył 4-5 kwietnia 2018 r. w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance.

Aktualności

Finał EKS w Jachrance

Data: 10 kwietnia 2018 r.

W dniach 4-5 kwietnia 2018 r. w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance spotkały się najlepsze zespoły krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Dziewięć zespołów, które przyjechały na spotkanie miało okazję wziąć udział w zajęciach integracyjnych, wykładach ze statystyki, warsztatach z tworzenia filmów oraz ogłoszeniu wyników. Poznaliśmy też zespoły, które zakwalifikowały się do części europejskiej Konkursu i będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.
Będziemy mocno trzymać za nie kciuki i liczymy, że to właśnie oni staną na podium w czerwcu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z finału.
Aktualności

Wyniki etapu II części krajowej Konkursu

Data: 9 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu II części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego.
Gratulujemy zwycięskim drużynom w każdej z kategorii.
Wyniki:
Aktualności

Wyniki II etapu

Data: 28 marca 2018 r.

Na spotkanie w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance, zaprosiliśmy po 5 najlepszych zespołów z każdej grupy wiekowej. W trakcie tego spotkania zostaną ogłoszone zespoły, które przystąpią do części europejskiej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Natomiast po 6 kwietnia ogłosimy wyniki wszystkich zespołów biorących udział w drugim etapie Konkursu.
Aktualności

Najlepsza dziesiątka!

Data: 23 marca 2018 r.

Drogie zespoły! Dziękujemy Wam za przesłanie prezentacji i za wkład włożony w ich przygotowanie.
Po burzliwych obradach Jury znamy wynik Europejskiego Konkursu Statystycznego! Na spotkanie i galę w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance, która odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2018 r. zapraszamy po 5 najlepszych zespołów z każdej grupy wiekowej, tj.:
zespoły z gimnazjum (w kolejności alfabetycznej):
 • Dubeczno
 • Ekos_g1
 • gim33gda
 • Kapelajhj
 • Moc_zbioru
zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych (w kolejności alfabetycznej):
 • 2loTeam
 • ELITARNI
 • KapeLudki
 • Matinfy
 • Terzyki
Gratulujemy Wam przygotowania najlepszych prezentacji! Dokładne informacje na temat spotkania przekażemy już wkrótce.
Ostatecznych zwycięzców ogłosimy na gali 4 kwietnia.
Aktualności

Ogłoszenie wyników już jutro!

Data: 22 marca 2018 r.

Lista 5 zespołów z każdej kategorii z najwyższą liczbą punktów, które zostaną zaproszone na galę wręczenia nagród oraz wykłady i warsztaty zostanie opublikowana dopiero jutro.
Bardzo przepraszamy.
Aktualności

Wgrywanie prezentacji

Data: 16 marca 2018 r.

W dniu 18 marca godz 23:59 upływa termin wgrywania prezentacji do aplikacji.
Dodatkowo pragniemy was uczulić, że po wybraniu przycisku „Wybierz plik” należy następnie wybrać przycisk „Zapisano” aby prezentacja została wgrana na serwer.

Aktualności

Wysyłanie prezentacji

Data: 14 marca 2018 r.

Wielkimi krokami zbliża się termin zakończenia etapu drugiego części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Najpóźniej do 18 marca 2018 roku musicie wgrać swoje prezentacje do aplikacji. Aplikacja, na którą wgrywane są prezentacje dedykowana jest dla wszystkich zespołów z Europy biorących udział w Konkursie.
Z uwagi na fakt, że mogą wystąpić obciążenia serwera, prosimy abyście swoje prezentacje wysyłali również do nas drogą mailową, na adres eks.stat@gmail.com
Prosimy, abyście w tytule maila wpisali grupę wiekową: odpowiednio gimnazjum lub liceum oraz nazwę zespołu, np. Prezentacja: Gimnazjum – NazwaZespołu.
Aktualności

Uzupełnienie bazy o brakujące oznaczenie

Data: 02 marca 2018 r.

Uprzejmie informujemy, że baza danych do analizy została zaktualizowana o brakujące oznaczenie cyfry 9 w kolumnie NIEPELNOSPRAWNOSC:


Uprzejmie prosimy o ponowne pobranie bazy dostępnej w aplikacji.
Aktualności

Zestawienie wyników Etapu I EKS

Data: 01 marca 2018 r.

Zapraszamy do przejrzenia wyników z Etapu I krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Listy zespołów znajdują się tutaj – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Ponawiamy również naszą gorącą prośbę o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej organizacji i przebiegu I etapu krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego.

Ankieta dla uczniów – tutaj.
Ankieta dla nauczycieli – tutaj.

Aktualności

Ankieta dotycząca I etapu krajowej części EKS

Data: 22 lutego 2018 r.

Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli - opiekunów zespołów do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej organizacji i przebiegu I etapu krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Konkurs organizowany jest przez nas po raz pierwszy i bardzo zależy nam na Waszej opinii na jego temat. Dzięki nim kolejna edycja będzie jeszcze lepsza!

Ankieta dla uczniów – tutaj.
Ankieta dla nauczycieli – tutaj.

Jeszcze raz podkreślamy, jak bardzo jest to dla nas ważne.
Aktualności

Kolejny etap Konkursu

Data: 22 lutego 2018 r.

Zadaniem uczestników II etapu Konkursu będzie przeprowadzenie analizy zbioru danych oraz przedstawienie wyników pracy i wniosków z analizy w formie 8-slajdowej prezentacji.
Baza danych do analizy dostępna jest w Aplikacji, a szczegółowe informacje dotyczące zadania znajdują się w zakładce Zasady.
Prezentację należy przygotować i przesłać również za pomocą aplikacji do dnia 18 marca 2018 roku. Po zalogowaniu się do aplikacji będzie też możliwość pobrania Dyplomu potwierdzającego klasyfikację do II etapu krajowej części EKS.
Aktualności

Kwalifikacja zespołów

Data: 22 lutego 2018 r.

Szanowni Państwo,
w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi wyników uprzejmie informujemy, że według Zasad Europejskiego Konkursu Statystycznego:

"Do drugiego etapu części krajowej kwalifikują się zespoły, które uzyskały minimum 50% punktów z etapu pierwszego, przy czym nie więcej niż 50 najlepszych drużyn z każdej kategorii wiekowej."

Szczegółowa punktacja zostanie opublikowana w najbliższym czasie.
Aktualności

Zespoły zakwalifikowane do II etapu części krajowej EKS

Data: 21 lutego 2018 r.

Znamy już listę zespołów, które zakwalifikowały się do II etapu części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyników. Rywalizacja była na wysokim poziomie.
Gratulujemy wszystkim.
Listy zespołów zakwalifikowanych do kolejnego etapu znajdują się tutaj – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Już jutro informacje o kolejnym etapie.
Aktualności

Etap I Konkursu już w poniedziałek

Data: 2 lutego 2018 r.

W poniedziałek prawie 400 zespołów przystąpi do etapu I naszego Konkursu. Zadaniem zespołów będzie rozwiązanie trzech testów:
 • 1 – Podstawowy test wiedzy
 • 2 – Wykorzystanie oficjalnych źródeł danych statystycznych
 • 3 – Interpretacja tekstów analitycznych
Każdy z testów składa się z 10 pytań. Na rozwiązanie testu, zespół ma 2 tygodnie. W tym czasie można wielokrotnie logować się do aplikacji i odpowiadać na pytania, zmieniać odpowiedzi, poprawiać, aż do 19 lutego 2018 r. W celu rozwiązania testu należy przejść do zakładki Aplikacja, kliknąć link i zalogować się.
Powodzenia!

A tych którzy jeszcze się nie zapisali zapraszamy do rejestracji!
Aktualności

European Statistics Competition na Facebooku

Data: 26 stycznia 2018 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku European Statistics Competition – Registration utworzonego przez Eurostat, które jest źródłem informacji o Europejskim Konkursie Statystycznym w 11 państwach biorących udział w zawodach - kliknij i dołącz!
Aktualności

Materiały i przykładowe testy

Data: 23 stycznia 2018 r.

W zakładce materiały zajdziecie wiele przydatnych publikacji, prezentacji i narzędzi, które będą wam przydatne w trakcie konkursu. Ponadto, znajdziecie tam również pytania testowe. Pytania dotyczą Testu 1, czyli zrozumienia podstawowych pojęć statystycznych, miar, podstaw rachunku prawdopodobieństwa i rozkładu normalnego.
Aktualności

Wydarzenie na Facebooku

Data: 12 stycznia 2018 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku poświęconego Europejskiemu Konkursowi Statystycznemu. Będą tam zamieszczane ważne dla was informacje. Weź udział w wydarzeniu!.
Aktualności

Ruszyła rejestracja!

Data: 20 października 2017 r.

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym uruchomiona została rejestracja uczestników pierwszego Europejskiego Konkursu Statystycznego. Zapraszamy do zakładki Rekrutacja, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia do udziału w Konkursie.
Aktualności

Zaproszenie Eurostatu

Data: 18 października 2017 r.

W czerwcu br. Główny Urząd Statystyczny otrzymał zaproszenie Eurostatu na przyłączenie się do organizacji i udziału pierwszego Europejskiego Konkursu Statystycznego. Dzięki temu, Polska stała się jednym z kilkunastu krajów europejskich, które przystąpiły do tak ciekawego projektu, mającego za cel promocję statystyki wśród młodzieży i nauczycieli.