GUSEurostat

Aktualności


Zwycięzcy Europejskiego Konkursu Statystycznego

12 czerwca 2019 r.

Zwycięzcy Europejskiego Konkursu Statystycznego Po tygodniach oczekiwania przedstawiamy wyniki Europejskiego Konkursu Statystycznego (EKS). Wielkie brawa dla zwycięskich drużyn z Belgii i Estonii!
EKS promuje wykorzystanie oficjalnych statystyk przez uczniów i zachęca nauczycieli do korzystania z tych statystyk w ramach swoich materiałów edukacyjnych.
Dzięki wsparciu krajowych urzędów statystycznych, ministerstw edukacji i organizacji pozarządowych ponad 12 000 uczniów z 14 krajów rozwiązywało problemy matematyczne oraz dokonywało analiz statystycznych przy użyciu oficjalnych danych. Dwie najlepsze drużyny z każdego kraju z każdej grupy wiekowej (14-16 i 16-18 lat) awansowały do rywalizacji europejskiej jako zwycięzcy krajowi.
Na szczeblu europejskim każdy zespół musiał przygotować dwuminutowy film na temat „Europa odzwierciedlona w statystykach”. Korzystając z oficjalnych statystyk, uczestnicy musieli przedstawić, w jaki sposób ich kraj lub region prezentuje się na tle swoich europejskich odpowiedników, odnosząc interesujące cechy do średniej europejskiej.
Wreszcie jury złożone z ekspertów europejskich oceniło ponad 50 zgłoszeń, aby wybrać trzy najlepsze filmy w każdej grupie wiekowej. Biorąc pod uwagę wysoką jakość filmów, nie było to łatwe zadanie. Jednak po długich naradach i dyskusjach, jury zostało poruszone dwoma projektami w każdej grupie wiekowej, które wyróżniały się umiejętnością opowiadania atrakcyjnej, zabawnej i trafnej historii.

Zwycięzcy grupy wiekowej 14-16 lat

Drużyna Ansofi (Belgia) otrzymała pierwszą nagrodę w grupie wiekowej 14-16 lat. Ich twórczy film wychodzi od prostego pomysłu: jak będzie wyglądało życie młodych ludzi za 10, 20, 30 lat. Korzystając z oficjalnych statystyk, uczniowie przeprowadzają nas przez swoje szacunkowe prognozy dotyczące rynku pracy i sektora opieki zdrowotnej. Jury zachwyciło osobiste podejście i niezwykle dobrze zrealizowane video.

Drużyna Viikki9 (Finlandia) zdobyła drugie miejsce, a trzecie miejsce zajęła drużyna MAKAO (Polska). Oba zespoły są reprezentantami szerokiego wachlarza różnorodnych form zgłoszonych filmów, w tym przypadku odpowiednio animacji i filmu z udziałem członków zespołu. Jury uznało, że oba zgłoszenia pokazały poziom kreatywności, treści i wiadomości, które zapewniły zespołom miejsce w pierwszej trójce. Prace zespołu CATALINA03 (Hiszpania) I zespołu Trilussa's Chicks (Włochy) zajmujących odpowiednio 4 i 5 miejsce prezentują podobny poziom.


Zwycięzcy grupy wiekowej 16-18 lat

W starszej grupie wiekowej (16-18 lat) pierwszą nagrodę otrzymał zespół Radiaator (Estonia). Jego wideo porównuje Estonię z europejskimi sąsiadami w świeżej i niezwykle dobrze zrealizowanej animacji. Biorąc pod uwagę pomysłowe efekty wizualne i ogólne przesłanie, jury zdecydowało się przyznać zespołowi pierwsze miejsce.
Decyzja o przyznaniu drugiego i trzeciego miejsca była trudna, gdyż obydwa filmy prezentowały zbliżony poziom. Ostatecznie drużyna igorove (Chorwacja) zajęła drugie miejsce, a drużyna Outlier (Grecja) trzecie. Jury było pod wrażeniem sposobu, w jaki zespoły zaadaptowały treści teoretyczne do kreatywnych i wciągających filmów. Jury bardzo pozytywnie odniosło się także do prac dwóch kolejnych zespołów: KUFLOWE (Polska) i JuNi (Niemcy).
Dwa zwycięskie zespoły zostaną zaproszone do Luksemburgu na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w Eurostacie 11 czerwca 2019 roku.

Dwa zwycięskie zespoły zostały zaproszone do Luksemburgu na ceremonię wręczenia nagród, która odbyła się w Eurostacie 11 czerwca 2019 roku.

Tegoroczne jury składało się z doskonałych ekspertów w dziedzinie dziennikarstwa, komunikacji i wizualizacji danych:

Aeidín Sheppard, Communications Manager, Central Statistics Office Ireland
Alberto Cairo, Knight Chair in Visual Journalism at the School of Communication of the University of Miami
Eva Zeglovits, Director of the Institute for Empirical Social Studies (IFES)
Laurent Monnard, Head of the Business Communication Section at the Swiss Federal Statistical Office
Maarten Lambrechts, Visual data journalist and consultant
Mariella de Crouy, Data journalist at the Luxemburger Wort
Martin Maška, Office Manager at the European Youth Press
Sylvia Mann, Attachée of the communications unit at Statistics Luxembourg (Statec)
Thomas Molén, Visual data journalist for the Svenska Dagbladet (SvD)
Tim Allen, Head of Dissemination in Eurostat, przewodniczący jury

Więcej informacji na stronie esc2019.eu

Wyniki części krajowej

4 kwietnia 2019 r.

Wyniki części krajowej W dniach 1-2 kwietnia 2019 r. w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance spotkały się najlepsze zespoły krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Dziesięć zespołów, które przyjechały na spotkanie miało okazję wziąć udział w zajęciach integracyjnych, wykładach ze statystyki i warsztatach z kreatywności.
Poznaliśmy też zespoły, które zakwalifikowały się do części europejskiej Konkursu i będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami etapu II części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego:
grupa A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: grupa B: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów: Przypominamy, że ostateczny wynik dla każdej kategorii został ustalony według następującego wzoru:
Wynik końcowy = 0,25 * punkty zdobyte w pierwszym zadaniu + 0,75 * punkty zdobyte w drugim zadaniu

Gratulujemy zwycięskim drużynom w każdej z kategorii!

Najlepsza dziesiątka!

26 marca 2019 r.

Najlepsza dziesiątka! Drogie zespoły!
Dziękujemy Wam za przesłanie prezentacji i za wkład włożony w ich przygotowanie.
Po burzliwych obradach Jury znamy wynik Europejskiego Konkursu Statystycznego! Na spotkanie i galę w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance, która odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. zapraszamy po 5 najlepszych zespołów z każdej grupy wiekowej, tj.:

zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjów (w kolejności alfabetycznej):
  • Alfa
  • Głowacice
  • IT4me
  • królewscy
  • MAKAO
zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych (w kolejności alfabetycznej):
  • ELITARNI
  • Eurostat
  • Kuflowe
  • Kujawiak
  • Parabole
Gratulujemy Wam przygotowania najlepszych prezentacji! Dokładne informacje na temat spotkania przekażemy drogą mailową. Ostatecznych zwycięzców ogłosimy na gali 1 kwietnia.

Ewaluacja EKS

22 lutego 2019 r.

Ewaluacja EKS Drodzy uczestnicy! Zapraszamy zespoły i opiekunów do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej Europejskiego Konkursu Statystycznego.
Wyniki ankiety są dla nas bardzo ważne i posłużą nam do ulepszenia kolejnych edycji konkursu.
Liczymy na wasze opinie!
Ankieta dla uczestników – tutaj.
Ankieta dla opiekunów – tutaj.

Drugi etap EKS

21 lutego 2019 r.

Drugi etap EKS Do 18 marca 2019 r. zakwalifikowane do II etapu zespoły mają czas na przygotowanie i przesłanie prezentacji w oparciu o zbiór danych. Dokładna treść zadania wraz ze zbiorem danych znajduje się w aplikacji.
Przypominamy o kilku ważnych sprawach:
  • można wielokrotnie zapisywać prezentację w aplikacji, każdy kolejny plik, nadpisuje poprzedni,
  • czas na przesłanie prezentacji mija o północy 18 marca,
  • do czasu trwania drugiego etapu (do 18 marca) można pobrać z aplikacji dyplomy uczestnictwa w drugiej części.
Z uwagi na fakt, że mogą wystąpić obciążenia serwera, można wysłać prezentacje również pocztą e-mail na adres eks.stat@gmail.com.
Udanej pracy!

Zespoły zakwalifikowane do II etapu części krajowej EKS

20 lutego 2019 r.

Zespoły zakwalifikowane do II etapu części krajowej EKS Znamy już listę zespołów, które zakwalifikowały się do II etapu części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyników. Rywalizacja była na wysokim poziomie.
Gratulujemy wszystkim!
Listy zespołów zakwalifikowanych do kolejnego etapu znajdują się tutaj – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Instrukcję postępowania w II etapie znajdziecie po zalogowaniu się do aplikacji i pobraniu paczki z danymi.

Rozpoczęcie testów

5 lutego 2019 r.

Rozpoczęcie testów Już dziś rozpoczyna się etap I krajowej części Europejskiego Konkursu Statystycznego. Aby rozwiązać testy, należy zalogować się do aplikacji TUTAJ.
Ważne informacje!
  • na rozwiązanie wszystkich 3 testów macie 14 dni – do 19 lutego 2019 r. (do północy)
  • do testu można logować się dowolną ilość razy i edytować odpowiedzi
  • członkowie zespołu nie powinni logować się do jednego testu jednocześnie z różnych komputerów
  • czas trwania jednej sesji po zalogowaniu to 45 minut, po tym czasie sesja wygasa i niezapisane dane zostają utracone
  • pamiętajcie, aby często zapisywać swoje odpowiedzi
Każdy z testów składa się z pytań zamkniętych, które mają 4 możliwe odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawidłowa.
Dla każdej grupy uczestników (A i B) został przygotowany odrębny zestaw pytań o różnym poziomie trudności, każdy zespół ma inny, losowo wybrany zestaw pytań:
a) TEST 1 - test wiedzy ze statystyki - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących podstawowych pojęć statystycznych, interpretacji wykresów, podstaw rachunku prawdopodobieństwa itp.
b) TEST 2 - test z wykorzystania oficjalnych danych statystycznych - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących oficjalnych danych statystycznych, publikowanych na stronie www.stat.gov.pl oraz stronach internetowych innych oficjalnych organizacji statystycznych, np. Eurostatu.
c) TEST 3 - test dotyczący interpretacji tekstu analitycznego - należy odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących interaktywnej publikacji Eurostatu. Publikacja jest dostępna w języku polskim TUTAJ.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu!
Życzymy powodzenia!

Ostatni dzwonek

4 lutego 2019 r.

Ostatni dzwonek Dzisiaj 4 lutego br. o północy upływa termin rejestracji drużyn do udziału w Europejskim Konkursie Statystycznym.
Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do rejestracji i przeżycia wspólnie tej przygody. Więcej informacji znajdziecie w zakładce „Rekrutacja”.
A już od jutra przez dwa tygodnie dostępne będą testy on-line z wiedzy statystycznej, oficjalnych danych statystycznych oraz z umiejętności interpretacji tekstu analitycznego.
Trzymamy kciuki!

Wystartowała rejestracja!

21 grudnia 2018 r.

Wystartowała rejestracja! Z przyjemnością informujemy, że została uruchomiona rejestracja zespołów do drugiej edycji Europejskiego Konkursu Statystycznego.
Rejestracja zostanie zakończona 4 lutego 2019 r.
W pierwszej kolejności zapraszamy do zakładki Zasady, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące udziału w Konkursie, a następnie do zakładki Rekrutacja, abyście mogli zarejestrować swój zespół.
Zapraszamy do rejestracji zespołów!

Stwórzcie zespół i weźcie udział w Konkursie!

13 grudnia 2018 r.

Stwórzcie zespół i weźcie udział w Konkursie! Konkurs kierowany jest do dwóch grup wiekowych uczestników:
  • grupa A: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w wieku 16 – 18 lat
  • grupa B: uczniowie szkół podstawowych (VII i VIII klas) i gimnazjów w wieku 14 - 16 lat
Stwórz kolegami i koleżankami grupę ciekawskich świata bystrzaków? Aplikujcie już wkrótce!
Zespoły tworzone są niezależnie w każdej z grup uczestników (A lub B). Każdy zespół powinien składać się z od 1 do 3 uczniów z jednej szkoły oraz nauczyciela - opiekuna zespołu, który będzie nadzorował pracę.
Nie ma ograniczeń, co do liczby zespołów z tej samej szkoły, ani też, co do liczby zespołów nadzorowanych przez tego samego nauczyciela. Jeden uczeń nie może być członkiem więcej niż jednego zespołu. Zespoły rejestruje nauczyciel.
Rejestracja zespołów zostanie otwarta już wkrótce!

Za nami pierwsza edycja!

8 października 2018 r.

Będzie druga edycja!W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Konkursu Statystycznaego, do którego zgłosiło się prawie 400 zespołów z całej Polski. Jest nam niezmiernie miło, że całe wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku, już zimą wystartuje kolejna edycja konkursu.

Jeśli chcesz zobaczyć jak przebiegała pierwsza edycja konkursu - zajrzyj tutaj.